Kumar Yasası Nedir?

kumar yasası nedir

Kumar Yasası

Mevcut bulunan mevzuata göre kumar yasal olarak oynatılmasının sorun teşkil ettiği bilinmektedir. Birçok kişi bu durumu biliyor yâda farklı şekilde yorumluyor. Bu nedenle kumar oynamaktan dahi çekinir hale geliyor. Kumar severler bu durumdan oldukça rahatsız durumdadır. Birçok kişi kumar oynamak için başka ülkelere giderek orada kumar oyunları oynamaktadır.

kumar yasası nedir

kumar yasası nedir

Yeni Bir Düzenleme Yapılacak Mı?

Ülkemizde kumar mevzuatına yönelik bazı çalışmalar yapıldığı duyulmaktadır. Yani yasal mevzuata entegre etme çalışmaları olduğu bilinmektedir. Ancak nasıl bir düzenleme yapılacağı soru akıllarda dolaşmaya devam etmektedir. Online platform üzerinden birçok site yasadışı oynatmakta ancak tespit edilenler Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından kapatılmaktadır. Gerçek kumarhanelerde olduğu bilinmektedir. Ancak bunlarda yasadışı olarak faaliyet sürdürüyor. Aynı şekilde tespit edilenler hem kapatılıyor hem de ciddi anlamda cezalara maruz kalıyorlar.

Başka Ülkelerde Kumar Oynamak Yasak Mı?

Birçok ülkelerde onların farklı mevzuatlarından dolayı kumar siteleri üzerinden casino oynamak yasak değildir. Bu yüzden yasak olmayan ülkelerde bu sektör oldukça öneme sahiptir. Bu ülkelerde insanlar kumarhanelerde çok vakit geçirmektedir. Türk kumar tutkunları da gidip yasak olmayan Kıbrıs gibi ülkelerde kumar oynamaktadır. Çünkü bunun yasal olarak bir sorun yaratacak bir durumu yoktur. İnsanlar yasak olmayan yerlerde kumar oynayabilirler.

Diğer Ülkelerde Kumar Oynamanın Riski Var Mı?

Bilinmeyen bir yerde sıfırdan kumar oynamak oldukça riskli bir adımdır. Ancak dengeli ve küçük miktarlar ile tecrübe kazanarak oynanan oyunlar açısından herhangi bir risk olduğu söylenemez. Çünkü bir yerlerden de başlamak gerekir. Ancak kumar oynamaya giderken gideceğiniz ülkede herhangi bir yasal sıkıntının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde o ülkede yasak ise adli makamlar ile başınız derde girebilir. Sizin için sıkıntılı bir süreç başlayabilir.

Ülkemizde Hangi Mevzuat Engelliyor?

Genel olarak Türk Ceza Kanunu kumarı suç olarak düzenlemiştir. Kumar oynamak da oynatmakta yasaktır. Bu nedenle kumar oynarken dikkatli olmak gerekir. Bazı özel kanunlar ile de kumar hakkında çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Ancak şuan yürürlükte bulunan mevzuat gereği yasak olduğu bir gerçektir. Emniyet Genel Müdürlüğü çeşitli denetimler ile kumarhaneleri kapatmaktadır.